W dniu 1 sierpnia br. na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) ukazało się powiadomienie o wystąpieniu przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Ukrainy, w obwodzie zaporoskim, w miejscowości Komyshuvatka. Przypadek wykryto w gospodarstwie prywatnym utrzymującym trzodę chlewną. Prawdopodobne przeniesienie choroby nastąpiło poprzez żywność przywiezioną z Federacji Rosyjskiej przez tam na wakacjach. Ukraińskie władze weterynaryjne powzięły wszelkie środki ostrożności w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby na terytorium Ukrainy.
W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o surowych procedurach dotyczących wprowadzenia niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego do UE. Więcej szczegółów pod linkiem:
Przywożona żywność zawierająca produkty pochodzenia zwierzęcego może zawierać patogeny powodujące niektóre choroby zakaźne zwierząt, w tym afrykański pomór świń.
Nie pozwólmy, aby zakaźne choroby zwierząt przedostały się do UE!
Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. Ważną drogą rozprzestrzeniania wirusa ASF jest skarmianie zwierząt odpadkami żywności. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Jednakże, wystąpienie ASF skutkuje narażeniem danego kraju na ogromne straty finansowe związane głównie z całkowitym zablokowaniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny do krajów wolnych od tej choroby.
You must be logged in to post a comment.